Lokalizator GPS do samochodu

Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiają i usprawniają życie na wielu polach, również w transporcie, zabezpieczeniu pojazdów i zarządzaniu flotą, np. ciężarówek. Do każdej z tych czynności można bowiem wykorzystać lokalizator GPS – urządzenie wyjątkowo praktyczne i zarazem mające szerokie zastosowanie w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat działania, zastosowania i zalet tej technologii.

Czym jest i jak działa GPS

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia samego pojęcia „GPS”. Bo choć z pewnością każdy o nim słyszał i intuicyjne zna jego definicję, to warto zagłębić się w nią nieco bardziej. Skrót rozwijany do Global Positioning System (Globalny System Pozycjonowania) to technologia, która do odbierania i przesyłania danych wykorzystuje satelity krążące po orbicie okołoziemskiej. Zgodnie z nazwą, jego zasięg obejmuje cały świat, często używany jest jako lokalizator pojazdów, m.in. ciężarówek.

Funkcja systemu wynalezionego w latach 70. XX wieku w USA na potrzeby militarne polega na dostarczaniu satelitom informacji na temat położenia osób i obiektów, co jest możliwe poprzez obliczanie czasu, w ciągu którego sygnał dociera z nadajnika do odbiornika satelitarnego. Wymiana danych odbywa się w sposób błyskawiczny i na bieżąco, a specyfika technologii GPS przekłada się na wysoką precyzję namierzania z dokładności do kilku metrów. M.in. z tego powodu bazujące na niej lokalizatory ciężarówek, samochodów osobowych i innych pojazdów zyskały dużą popularność i stały się powszechnym rozwiązaniem stosowanym zarówno przez osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa, instytucje oraz inne podmioty zorganizowane.

Lokalizator GPS – skuteczne zabezpieczenie pojazdów

W jakim celu kierowcy posługują się technologią GPS? W tym przypadku chodzi m.in. o kwestie bezpieczeństwa. Właściciele samochodów montują w trudno dostępnym miejscu nadajnik wysyłający informacje o położeniu pojazdu, co samo w sobie co prawda nie uchroni przed kradzieżą, ale w razie, gdyby do niej doszło, ułatwia namierzenie auta, zwiększając szanse na jego odzyskanie. Lokalizator satelitarny w ten sposób wykorzystują również przedsiębiorstwa, np. firmy świadczące usługi transportu ciężarówkami.

Lokalizatory GPS – wsparcie w zarządzaniu flotą i namierzaniu pojazdów

Urządzenia namierzające mają wiele zalet z punktu widzenia przedsiębiorców przekazujących pojazdy firmowe do użytkowania swoim pracownikom w czasie wykonywania przez nich obowiązków zawodowych. Dotyczy to takich zawodów jak m.in.:

  • kierowca,
  • przedstawiciel handlowy,
  • dostawca,
  • monter/instalator,
  • serwisant.

Montując lokalizator GPS do ciężarówki, przedsiębiorca ma możliwość weryfikowania na bieżąco jego położenia. Dzięki temu właściciel firmy ma pewność, gdzie w danym momencie znajduje się samochód, co z kolei pozwala na zweryfikowanie, czy pracownik faktycznie wykonuje swoje obowiązki i np. porusza się zgodnie z ustalonymi trasami.

Funkcje i możliwości nowoczesnych lokalizatorów GPS

Ponieważ systemy lokalizujące udostępniają znacznie więcej danych niż tylko bieżące połączenie pojazdu, np. ciężarówki na mapie, w sposób skuteczny i zarazem wszechstronny wspomagają zarządzanie zarówno pracą kierowców, jak i flotą aut. Dostęp do rzetelnych i wiarygodnych informacji oraz umiejętność ich wykorzystania z myślą o realizacji celów przedsiębiorstwa są obecnie jednym z kluczowych aspektów budujących przewagę konkurencyjną. Jeżeli więc transport odgrywa ważną rolę w działalności, firma jak najbardziej powinna zainwestować w rozbudowany pod względem funkcjonalności lokalizator GPS.

Jakie w takim razie dane poza bieżącym położeniem pojazdu udostępnia profesjonalny system namierzający? W zależności od wariantu oprogramowania są to:

  • poziom zużycia paliwa oraz jego aktualną ilość w zbiorniku,

  • prędkość, z jaką auto porusza się w danym momencie, a także średnie wartości dla tego parametru na określonej trasie czy we wskazanym czasie,

  • stan silnika (uruchomiony bądź wyłączony),

Na podstawie tych i wielu innych danych dostarczanych przez lokalizator GPS do ciężarówki albo pojazdu innego typu osoby zarządzające flotą i pracownikami mobilnymi mogą podejmować trafne decyzje dotyczące np. przydzielania nowych zleceń kierowcom, którzy dostarczyli towar przed terminem. Możliwe jest też wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości, np. identyfikacja samochodów osiągających ponadnormatywne spalanie paliwa czy pracowników, którym dotarcie do celu zajmuje wyraźnie więcej czasu niż innym.

Łatwy dostęp do wartościowych informacji

Poza licznymi danymi dotyczącymi pojazdów nowoczesne lokalizatory GPS dostarczają także czytelne raporty w formie graficznej. Uwzględniają one wybrane przez użytkownika informacje i pozwalają na ich łatwe i szybkie porównywanie pod różnym kątem. To kolejne rozwiązanie wspomagające szeroko pojęte zarządzanie pracownikami mobilnymi, np. handlowcami i dostawcami, a także flotą pojazdów ciężarowych czy osobowych. Inną zaletą jest możliwość wyznaczania obszarów na mapie, po których przekroczeniu automatycznie wysyłane jest stosowne powiadomienie.

Najbardziej rozbudowane warianty oprogramowania do namierzania samochodów i zarządzania flotą ciężarówek czy aut osobowych zawierają moduły archiwizujące dane. Zapisywanie przejechanych przez poszczególnych pracowników tras i parametrów jazdy pozwala na porównywanie efektywności ich pracy zarówno indywidualnie, jak i z uwzględnieniem wartości średnich dla całego zespołu. Na tej podstawie możliwe jest obiektywne i rzetelne ocenianie osób zatrudnionych pod kątem różnych kryteriów, a także analiza wydajności działalności przedsiębiorstwa w wybranych przedziałach czasowych.

Niektóre lokalizatory GPS są wyposażone w mechanizmy, które pomagają przedsiębiorcom w ocenie stylu jazdy kierowców. W praktyce takie rozwiązanie może być jednak przydatne również osobom indywidualnym, aby zweryfikować, czy poruszają się po drogach w sposób ekonomiczny. Algorytmy uwzględniające zasady eco-drivingu ułatwiają optymalizację zużycia paliwa, a tym samym mogą przyczynić się do oszczędności zarówno w portfelu indywidualnego kierowcy, jak i w budżecie przedsiębiorstwa dysponującego flotą pojazdów, np. ciężarówek.

Montaż i obsługa lokalizatora GPS

Niezależnie od tego, czy lokalizator będzie stosowany w celach prywatnych, czy zawodowych, jego montaż, podobnie jak konfiguracja, przebiega szybko i łatwo. Z reguły można poradzić sobie z nim we własnym zakresie, bez potrzeby korzystania z usług fachowców. W takim razie gdzie zamocować urządzenie pełniące funkcję nadajnika GPS? Istnieją następujące możliwości:

  • gniazdo OBD – zapewnia błyskawiczny i bezproblemowy dostęp do urządzenia, co pozwala na jego częste wyjmowanie, np. w celu przełożenia do drugiej ciężarówki,
  • pod fotelem kierowcy lub pasażera, w podsufitce, pod obiciem kanapy bądź pod przesłoną poduszki powietrznej – miejsca zapewniające lepsze zabezpieczenie przed wykryciem przez ewentualnego złodzieja,

  • w pobliżu nawiewów, radioodbiornika, schowka czy kierownicy – lokalizacje, które również trudniej wykryć niż w przypadku standardowego montażu w gnieździe OBD.

Ważne jest to, żeby unikać umieszczania urządzenia zbyt głęboko i w miejscu zanadto ukrytym, ponieważ może to doprowadzić do obniżenia dokładności jego działania.

Łatwy jest zarówno montaż lokalizatora GPS do pojazdu, np. ciężarówki, jak i jego obsługa, która w nowoczesnych systemach odbywa się w sposób zdalny. Oznacza to, że wszelkie zarządzaniem danymi i przeglądanie bieżącego położenia samochodów staje się możliwe z poziomu własnego komputera czy urządzenia mobilnego, np. przy użyciu zwykłego smartfona. Tym samym jest to rozwiązanie dające możliwość obsługi niezależnie od miejsca i czasu – z perspektywy użytkownika dostęp do danych jest bowiem nieograniczony i wymaga jedynie urządzenia połączonego z internetem.

Podsumowując, lokalizatory GPS to wszechstronne w działaniu i uniwersalne w zastosowaniu urządzenia, które można i warto wykorzystać w użytku prywatnym oraz biznesowym.